Jdi na obsah Jdi na menu
 


CRAFTING – FREE SEKCE

Autor článku: Elektrik

 

Řemeslnictví, tedy crafting je ve free sekci zaměřen na výrobu šperků, výrobků z kůže, částečného tkalcovství a hrnčířství.

 

TKALCOVSTVÍ

Jako free hráč si můžete vyrobit Ball of wool, čili klubíčko vlny, které můžete dále používat, ale o tom až níže. Nyní jak se takové klubíčko vlny vyrábí.

Nejdříve si musíte obstarat nůžky (shears). Jsou k dostání v generál shopech po celém Rescape za cenu 1gp.

Další krok je najít ovci, kterou můžete s nůžkami ostříhat.

Ovce se pasou v ohradě hned vedle general store u hradu v Lumbridge a nebo jižně pod Varrockem.

        

Tím získáte vlnu. Vlna je třeba dále zpracovat. Proto vyhledejte tkalcovský stav. V  prvním patře hradu Lumbridge naleznete první a u druhý přímo v budově Craft Guild.

Stačí když vlnu použijete na stav a klubíčko se automaticky upřede. Jestliže chcete klubíček vyrábět víc, klikněte myší na tkalcovský stav a v menu zvolte potřebný počet kusů.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

 

VÝROBKY Z KŮŽE

Šití kožených výrobků je o kapku složitější nežli výroba klubíček bavlny. První krok je opatření kůže z krávy (Cow hide). Tu získáte tím, že krávu jednoduše zabijete.

Jakmile kůži opatříte, musíte vyhledat koželuha (Tanner). Ve free sekci jsou dva. První v Al Kharid hned vedle pece na smaltování cihel a druhý v prvním patře Crafting guild.

Ten vám kravskou kůži zpracuje. Můžete si vybrat jestli chcete Soft leather nebo Hard leather. Ze soft leather je možné vyrávět vícero věcí.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Za tuto službu si Tanner účtuje cenu od 1 do 3 gp podle kůže, kterou pro vás vyrábí.

Za soft 1gp a za hard už mince 3.

Nyní máte kůži zpracovanou a můžete jí použít k šití různých doplňků či brnění pro rangering. Bez jehly a nitě to ovšem nepůjde. Proto zajděte do Crafting shopu v Al-Kharid a nit (thread) s jehlou (nidle) pořiďte.

Jehla bude stačit jedna. Počet nití je závislý na počtu kusů, které chcete vyrábět. Jedna špulka vydrží docela dlouho, takže pro začátek 10ks určitě postačí.

Nyní máte vše potřebné k výrobě kožených předmětů. Pokud jste si nechali od Tannera vyrobit Soft leather, můžete vyrábět tyto věci.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Jednoduše si vezměte do inventáře nějaké kůže, nit a jehlu. Jehlu pak použijte na kus kůže a zobrazí  se tento obrázek s volbou co si přejete ušít.

Vyberte jednu z voleb a v inventáři se po krátké animaci kde zručně „štrikujete“ předmět objeví.

 

Hard leather lze vyrábět jen jedna věc a to je tvrdé ranged brnění.

Opět stačí použít jehlu na kůži. Tím získáte Hard leather body, tedy tvrdé kožené brnění.

 

 HRNČÍŘSTVÍ

Hrnčířství je o výrobcích z hlíny. Proto je třeba nejdříve hlínu opatřit. Vezměte si krumpáč a nakopejte potřebné množství hlíny (clay). Najdete jí téměř všude po celém Runescape. Pro přesnost uvedu alespoň dvě místa, kde se dá clay snadno těžit. První je jižně od západní brány Varrocku a druhá přímo na pozemku Crafting guild.

Pokud jste si clay opatřili, je s ní třeba ještě dále pracovat. Samotná clay je totiž jen pouhý prach a z něj se asi nic vyrobit nedá. Proto si v general store opatřete džbánek (jug) a ten naplňte vodou. Jakmile bude v džbánku voda, použijte jej na clay. Tím hliněný prach zvlhčíte a ten se změní v soft clay. Soft clay je už hmota, s kterou se dá oproti obyčejné clay pracovat.

A nyní je čas něco z té hmoty vytvořit. K tomu potřebujeme hrnčířský kruh. Ten nalezneme buď opět v crafting guild, a nebo na cestě mezi Faladorem a Varrockcem v malé vesničce Barbarian village.

Použijte soft clay na kruh a bude vám zobrazena volba co můžete vyrobit.

Vyberte si to co chcete vytvořit a za okamžik vám postavička zručně vykrouží hrnec, Pie dish a nebo Bowl. V tuto chvíli je však výrobek „unfired“, tedy nevypálený. Je to jen hlína, která dostala nějaký tvar. Stále měkká a pro použití nevhodná. Aby k něčemu byla, je třeba jí nechat vypálit v peci. Pec stojí hned vedle hrnčířských kruhů, tedy není proč otálet. Použijte nevypálenou nádobu na pec, čímž se z ní stane nový, kvalitní a dosud nepoužitý vlastnoručně vytvořený hrnec, mísa nebo forma na koláč. Gratuluji, nyní máte hrnčířství v malíčku.

 

ŠPERKAŘSTVÍ

Co si takhle vyrobit prsten, amulet, nebo tiaru? Proč ne! Je k tomu ovšem zapotřebí sehnat vhodný materiál jako jsou drahé kovy a pokud chcete, tak drahé kameny.

Začneme tedy s obstaráváním surovin. Nakopejte (nebo kupte) silver a gold ore, které v peci přetavte na bary. Tím bychom měli základní materiál.

Dále můžete (nemusíte) sehnat nějaké drahé kameny. Nejlevnější je Sapphire a nejdražší diamant. Nejdříve si ale zkontrolujte váš crafting level, aby jste věděli co až můžete s vaším levelem vyrábět.

Tak a nyní něco o drahých kamenech. Získáváte je při miningu co by vedlejší produkt těžby, od hráčů nebo z některých Random eventů. V tuto chvíli jsou ale hrubé, nehodící se pro zasazení do prstenu nebo přívěsku na krk. Musíte je tedy „otesat“ do hezkého tvaru.

K tomu pochopitelně potřebujete nějaký drahý kámen a dlátko (chisel). To zakoupíte opět v jakémkoliv general shopu a nebo ve výše zmíněném Crafting shopu v Al-Kharid. Aby jste kámen opracovali, použijte chisel na drahý kámen.

Tím získáte „cut“, tedy osekaný lesknoucí se kámen, nyní vhodný pro zasazení do šperku.

 

Výrobky ze zlata a drahých kamenů

Máte tedy otesaný drahý kámen a zlatou cihlu. K tomu aby jste vytvořili šperk je třeba ještě forma, do které odlijete své zlato a zasadíte drahý kámen. Forem je hned několik podle výrobku, který chcete vytvořit. Všechny jsou k dostání v Crafting shopu v Al–kharid stejně tak jako Chisel a nebo potřeby pro šití kožených výrobků.

Jestli že chcete vyrobit prsten, kupte si ring mould, na výrobu necklace slouží necklace mould a pro amulet pochopitelně amulet mould. Nyní máte vše, takže si vezměte do inventáře jak zlatou cihlu, tak formu na příslušný šperk a popřípadě i drahý kámen, který chcete do šperku zasadit. Ten však nutný není. Lze vyrábět šperky jen ze zlata bez drahých kamenů.

Pokud máte vše připraveno, zajděte k některé z pecí (Lumbridge u general store, Al-Kharid nebo Falador) a na pec použijte zlatou cihlu.

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Zobrazí se vám tento obrázek, kde si můžete vybrat co chcete vyrobit. Jakmile odkliknete vaší volbu, postavička vloží zlato do pece a přetaví jej ve vybraný šperk.

Prsteny a necklace jsou okamžitě použitelné. Není je třeba dále upravovat. Pokud však vyrábíte amulet, je třeba jej ještě malinko dodělat. Amulet je totiž jen zlaté kolečko buď s kamenem, nebo bez. To si na krk jen s těží pověsíte. Je třeba na zlatý předmět přidělat šňůrku, která by vám šperk na krku držela. Jestli jste si zkoušeli výrobu ball of wool a jeden kousek v bance máte, pak je vyhráno. Pokud ne, musíte si jej vyrobit.

Ball of wool je to tiž právě šňůrka, kterou pro dokončení amuletu potřebujete. Jestliže ho máte, použijte jej na vyrobený amulet a šperk je hotov.

Veškeré zlaté šperky je možné očarovat (jen ty s drahým kamenem). Z amuletů se tak mohou stát amulety na zvýšení některých bojových skillů. Ve free sekci můžete očarovat pouze amulety. Očarované prsteny a necklace jsou doposud výhradou members světů. O enchantu, tedy očarování se dočtete více v sekci o skillu Mage.

 

Výrobky ze stříbra

Ze stříbra lze ve free worldech vyrábět Saradomin holy symbol a Tiaru. Výroba je stejná jako u zlatých šperků. Stačí si opatřit stříbrnou cihlu (silver bar) a to tak, že nakopané silver ore přetavíte v peci. Dále je třeba forma, které je jak už bylo několikrát zmíněno k dostání v Crafting shopu a nebo k sebrání v Crafting guild, kde leží volně na stolech.

Vezměte si tedy do inventáře stříbrnou cihličku, formu a hurá k peci. Použijte stříbro na pec a uvidíte tuto tabulku (pravděpodobně neuvidíte všechny volby jako na obrázku. Záleží na tom jestli jste member a také na počtu splněných questů).

(kliknutím obrázek zvětšíte)

Důležité je, že uvidíte volby pro výrobu Holy symbolu a Tiary. Zvolte si tu co chcete vyrobit a po krátké animaci, kdy se stříbro přetaví ve vámi požadovaný šperk máte hotovo. Tiara se dá ihned použít, ale Symbol je třeba stejně jako amulet opatřit šňůrkou vyrobenou z ovčí vlny (ball of wool).

Tím Vám vznikne neposvěcený Saradominův symbol, který si můžete nechat posvětit knězem v Monastery severovýchodně od Faladoru. Posvěcený symbol vám dává bonus do skillu Prayer.

 

CRAFTING GUILD

Jestliže se váš crafting level vyšplhá na lvl 40, dostanete privilegium vstupu do Crafting guild. Je ještě podmíněn brown apronem (hnedá zástěra), kterou musíte mít oblečenou. Jinak vás stařešina dovnitř nepustí (Brown apron zakoupíte v Clothing shopu na námestí ve Varrocku)

Vstupem do gildy získáte hned několik výhod. V budově je spousta užitečných věcí zadarmo a snadný přístup ke skalám s gold a silver ore. Jako bonus i několik s clay.

Dále hrnčířské kruhy, pec na vypalovaní hliněných výrobků, Tanner a vedle v ohradě stádo s kravami.

Na stolech leží volně k rozebrání formy k výrobě šperků, džbánek a zdroj vody pro snadnou výrobu hliněných předmětů. Co více si přát? Snad jen banku a pec na smaltování cihel… to vývojáři hry do Crafting guild bohužel neobsadili.

 

TRÉNING

Ideální pro tréning je šití Hard leather body a nebo výroba stříbrných tiar. Tiary jsou díky vyšší ceně za silver poněkud dražší, ale zato rychlejší volbou tréningu. Pro nižší levely doporučuji šití výrobků ze soft leather.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář